Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Akut ve Kronik Sinüzit

Kafatasımızdaki hava boşlukları olan sinüsler; alın, yanak ve gözlerin ardındaki bölgede bulunmaktadır. Sinüzit ise bir takım virüs veya bakterilerin neden olduğu enfeksiyon nedeniyle sinüslerin iltihaplanması durumudur. Tanısı genellikle fizik muayene ile konulan akut sinüzit burun akıntısı, burun tıkanıklığı veya tüm gün devam eden öksürük semptomlarının 30 gün sürmesi ile tanımlanan bir durumdur. Kronik sinüzit ise en az 12 hafta süren burun tıkanıklığı, koku almada ciddi azalma, burun ve geniz akıntısı ve yüzde yaşanan basınç ve ağrı ile kendini gösteren kronik bir rahatsızlıktır. Ayrıca kronik sinüzit vakalarında hasta kendisini sürekli yorgun hissetmektedir. Bu durum hastaların yaşam konforunu gittikçe daha olumsuz etkilemektedir. Kronik sinüzit hastalığının belirtilerinin görüldüğü hastalarda tanı endoskopi ve sinüs tomografisi ile de konulabilir.

Bu Belirtiler Akut – Kronik Sinüzit Göstergeleri Olabilir

Bir haftadan daha fazla devam eden nezleler ve yetişkinlerde burun tıkanıklığı, sarı-yeşil burun ve geniz akıntısı, yüz-diş-göz ağrısı, ve öksürük en belirgin belirtileridir. Çocuklarda huzursuzluk, inatçı öksürük ve kusma da olabilir. Sinüzitte yüzde, gözde ve başta şiddetli, zonklayıcı bir ağrı söz konusudur. Ağır bir şey kaldırırken, eğilirken ya da öksürürken sinüs içindeki basıncın artmasından dolayı bu ağrıların arttığı gözlenir. Bunların dışında hasta genellikle çok yorgundur ve hiçbir şey yapmak istemez.

Akut ve Kronik Sinüzit Durumlarında Tedavi Seçenekleri

Her iki sinüzit türünde de tedavinin ana amacı, sinüslerin iltihaplardan temizlenmesi ve bakterilerin yok edilmesidir. Akut sinüzit için genellikle 10 gün süren antibiyotik tedavisi uygulanmaktadır. Eğer iltihaplar tam olarak temizlenemezse doktorunuz bu süreyi uzatabilir. Ayrıca burun açıcı bazı ilaçlar da kullanılan akut sinüzitte genellikle ilaç tedavisinden olumlu sonuçlar alınmaktadır. Kronik sinüzitte ise, bu duruma neden olan esas etkenin bulunması çok önemlidir. Örneğin burun içinde büyüyen etler, burun kemiğindeki eğrilik, büyük geniz eti gibi unsurlar kronik sinüziti oluşturan esas faktörler olabilir. Böyle bir durumda kesinlikle cerrahi müdahale gerekmektedir. Riskli bir ameliyat olmayan kronik sinüzit ameliyatı genel anestezi altında, burun içerisinden girilerek sinüs kanallarını açmak için yapılmaktadır. Operasyonda endoskopi yöntemi kullanılmaktadır. Kronik sinüzit ameliyatında öncelikli amaç; sinüslerdeki iltihabı temizlemekten ziyade, sinüzite yol açan engelleri ortadan kaldırmaktır.