Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Çocuklarda Geniz Eti ve Bademcik Büyümesi

Bademcik ve geniz eti enfeksiyonları en yaygın üst solunum yolu enfeksiyonlarından birisidir. Özellikle çocuklarda görülen bademcik ve geniz eti enfeksiyonları, çocuklar on yaşına gelinceye kadar yılda ortalama 3-4 kez görülebilmektedir. Enfeksiyonlara genellikle sonbahar ve ilkbahar aylarında daha sık rastlanmaktadır. Kalabalık ve küçük-kapalı mekânlarda bakteri ve virüs gibi patojenlerin bulaşması daha kolay olacağından dolayı okul ortamları çocukların söz konusu enfeksiyonlara en sık maruz kaldığı alanlardan birisidir. Hastalığın bulaşması genellikle el sıkışma-öpüşme gibi doğrudan temas yoluyla gerçekleşmektedir.

Bademcik ve geniz eti hastalıklarının belirtileri nelerdir?

Bademcik ve geniz eti enfeksiyonlarında belirtiler genellikle aniden başlar. Söz konusu belirtiler yüksek ateş, genel halsizlik ve yutkunma zorluğudur. Baş ağrısı, karın ağrısı, öksürük, burun tıkanıklığı ve burun akıntısı da olaya eşlik edebilir. Birkaç yıl, yılda 3 ve üzerinde bademcik enfeksiyonu geçirmek önemli bir duruma işaret etmektedir. Bademcik enfeksiyonlarının tekrarlanması bademcikler ve geniz eti dokusunda büyümeye neden olabilmektedir. Sıkıntı en çok uyku sırasında ortaya çıkmaktadır. Uyku apnesi dediğimiz uykuda 10 saniyeyi geçen nefes durması gibi ciddi durumlar yaşanabilmektedir. Yine en ciddi sorunlardan birisi de geniz eti hastalarında orta kulakta sıvı birikimine bağlı işitme kayıplarının ortaya çıkabilmesi durumudur.

Hangi durumlarda cerrahi tedaviye karar verilir?

Sık enfeksiyon geçirmeye bağlı sorunlar olduğunda yani, çocuk bir yılda 7 kez veya iki yıl arka arkaya yılda 5 kez ve üzerinde bademcik enfeksiyonu geçiriyorsa cerrahi müdahale gereklidir. Fakat bazen tek bir şiddetli enfeksiyonda bile ameliyat kararı verilebilmektedir. Bu durum daha çok enfeksiyonun büyüklüğü ile ilgili bir durumdur. Hasta nefes alma, yemek yeme ve yutmada uzun süreli zorluk çekiyor ve medikal yöntemler cevap vermiyorsa ameliyat kararı verilebilmektedir.

Çocuklarda ameliyat kararı verildiğinde tercih edilen yöntem anestezi uzmanı eşliğinde genel anestezi ile ameliyattır. Ameliyat süresi genellikle yarım saatten kısa sürmektedir. Operasyonda ağız içinden çalışılarak bademcik ve geniz eti alınır. Ameliyat sonrasında hastanın kendine gelmesi ve hastanede kalış süreleri ortalama 6-7 saattir.