Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Eğri Buruna Estetik Yaklaşım

Eğri burun hem sağlıklı nefes alma açısından hem de görsel açısından birçok kişinin rahatsız olduğu bir durumdur. Ancak eğri burunları düzeltmek hafif bir kavisi ya da hafif kemerli bir burunu düzeltmekten çok daha farklı cerrahi teknikleri içermektedir. Bu konuda farklı birçok teknik söz konusudur. Fakat kullanılan teknikler her ne olursa olsun eğri burun operasyonlarında kıkırdak, kemik ve burun ucundaki kıkırdak çatı gibi üç ayrı alandaki sorunlara kombine bir yaklaşımla odaklanılmalıdır.

Burun Eğriliği Ameliyatı

Eğri burun estetiği yaptırmaya gelen hastaların hepsi doğal olarak büyük beklentilerle burun estetiği arayışına girmektedirler. Ancak bu kişilerin yüzlerinde asimetrik bölümler bulunmaktadır. Ve bu bölümler burun estetiği yapılsa bile simetrinin düzelmeme gibi olasılıkları olabilir. Bu konuda hastalar mutlaka bilgilendirilmelidir. Yani eğri burunlarda hastalara asla beklentilerinin üzerinde sonuçlar vaad etmemek gerekir. Aynı şekilde hastaların da eğri burun estetiği yaptırmaya karar verdiklerinde başvurdukları hekimlere dikkat etmeleri gerekmektedir. Hekimin yapacağı sağlıklı ve doğru bir yüz analizi, yüzdeki simetrilerin bilinmesi, burun içindeki yapıların kontrol edilmesi ve hastanın doğru bilgilendirilmesi çok önemli konulardır.

Burun Eğriliği Çeşitleri Nelerdir?

  1. Eğrilik burun kökünden başlayabilir, bu durumda tüm burun blok şekilde eğridir. Bu durumdaki hastalarda eğrilik görsel sıkıntının belirginliğini azaltacak düzeyde önlenebilmektedir.
  2. Eğrilik burun kökü ile ortası arasında olabilir. Bu durumda eğrilik burun ucunda bariz değildir. Çoğunlukla eğri görünüm burun sırtında bulunan kemik çıkıntıdaki yükseklik farkından kaynaklanır. Bu grup hastalarda eğer eğrilik doğru açıda alınırsa sorun çözülebilecektir.
  3. Burun ortasından ucuna doğru görülen bir eğrilme de olabilir. Bu gruptaki eğriliğe ilişkin müdahale daha çok kıkırdak yapıya yapılmaktadır.
  4. Bazen de bariz S şeklinde bir eğrilik gözlenebilmektedir.

Tüm bu burun tiplerinin her birinde farklı teknikler kullanılarak eğrilik düzeltilmelidir. Eğri burun görselde olduğu kadar nefes alıp verme konusunda da kişiye sıkıntılar yaratmaktadır. Ve sağlıklı nefes alamama durumu başka birçok hastalığın tetikleyicisi olabilmektedir. Burundaki bu sorun giderildiğinde nefes alma problemleri de büyük ölçüde giderilmiş olacaktır.