Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Endoskopik Sinüs Cerrahisi

Burun endoskopları burunun içini aydınlatarak net bir görüntü sağlar. Bu endoskoplara kamera bağlanır. Bu sayede işlemleri ekrandan takip edilir. Sonranda ise kaydetme durumunda tekrar izleyebilirsiniz. Sinüslerin içindeki salgıların burunun içine iyi bir şekilde boşaltılması gerekir. Sinüslerin burun içerisinde salgıların dağıtılması sağlanır. Burun içine boşaltılmasını ince kanalcıklar bulunur. Kronik sünizit olarak bilinen sorun bu ince kanalcıkların tıkanmasından dolayı kaynaklanır. Endoskopik sinüs cerrahisi tıkanmalar meydana gelen bu ince kanalcıkların tıkanıklığının giderilmesi saplanır. Bu operasyonun amacı küçük sinüslerdeki odacıkların aralarındaki duvarları kaldırılır ve bu sayede hava daha kolay girer. Salgıların boşalabileceği geniş bir alana sahip olmaktır. Ameliyat sonrasında hastalar evlerine gidebilirler. 2 gün sonrasında ise günlük rutin hayatına dönüş sağlayabilir. Dışardan gözüken bir iz yoktur. Yüz kısmında morarmalar ve şişmeler meydana gelmez. Ameliyat sonrasında ağrılar meydana gelebilir. Ağrılar ya hiç olmaz ya da çok az olur. Bu nedenle de düşük mg ağrı kesiciler kullanılır.

Endoskopik Sinüs Cerrahisinin Zararı Veya Riski Var mıdır?

Her ameliyatta bir risk olduğu için tabiki bu endoskopik sinüs cerrahisinde de bazı riskler vardır. Sinüslerin çevresinde beyin zarı veya beyine kan taşıyan damarlar bulunduğundan dolayı riski mutlaka vardır. Bu yüzden dikkatli olarak yapılmalıdır. Endoskopik Sinüs Cerrahisi kolay bir işlem olmadığından dolayı işinde uzmanlaşmış kişilerin yapması gerekir. Bu ameliyatlarla alakalı eğitimler almış olmalı deneyimli insanlar olmalıdır. Cerrahlar için en önemlisi bu kritik olan yapılarına zarar verilmemesidir.

Endoskopik Sinüs Cerrahisinden Sonra Nelere Dikkat Edilmeli Ve Nelerden Kaçınılmalıdır?

Ameliyattan sonra 2 güne kadar burun tıkalı kalabilir. Bu nedenle ağızdan nefes alınması gerekebilir. Burun içine tampon konulmuşsa bu tamponu doktorun söylediği süre dışında çıkarmak doğru değildir. Ameliyattan sonra düzenli olarak kullanılması gereken ilaçların aksatılmaması gerekir. Burnunuzun içerisine asla musluk suyu kaçırılmamalıdır. Ameliyat olunduktan sonra burnun içerisinde kabuklanmalar olabilir. Fakat bu kabukları doktorun temizlemesi gerekir. Bir buçuk aya kadar iyileşme gösterir. Doktorun söylediği tarihlerde pansumanların asla aksatılmaması gerekir. Aynı şekilde kontrollere düzenli olarak gidilmelidir.