Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Erişkinlerde Geniz Eti ve Bademcik Ameliyatları

Ağzımızı açtığımızda, boğazımızın iki tarafında yani dil kökünün iki yanında gördüğümüz küçük oval şekilli lenf dokuları bademciklerimizdir. Geniz eti ise küçük dilin üstünde yer alan geniz dediğimiz bölgede bulunup arkada kaldığı için bademcikler gibi açıktan görünmemektedir. İkisi de bağışıklık sistemimizin birer parçası olup vücut savunmasında ağızdan ve burundan girebilecek zararlı moleküllere karşı durmak için çalışırlar. Bademcik (Tonsil) veya geniz eti (Adenoid) dokusunda virüs ve bakterilere maruz kalmaları sebebiyle enfeksiyon oluşumları görünse de bazen iltihaplanma olmaksızın büyüme dahi olabilmektedir. Özellikle geniz eti, iltihaplanmadan ziyade büyümesi ile dikkat çeker. Sık geçirilen enfeksiyonlar halsizlik, uykusuzluk gibi problemlerin yanında organ hasarlarına, güç kaybına da sebep olabilmektedirler. Bununla beraber iltihap olmaksızın büyüyen bademciklerin sıklıkla geniz etiyle beraber büyüdükleri de gözlemlenmiştir. Bazen de bu sorun çocukluk yıllarına dayanmaktadır. İleri yaşlarda büyümenin durup hatta küçüldüğü söylense de bu durum kişiye göre veya yanlış antibiyotik kullanımının yanıltmasına göre değişebilir. Bademcikler ve geniz etlerinin aşırı büyümesiyle özellikle gece nefes alamama, yutkunamama, uykusuzluk, iştahsızlık, uyurken baş ve boyun bölgelerinde terleme, kulakta sıvı birikmesine bağlı işitme kaybına uğrama gibi durumlar gözlenmektedir.

Bademcik ve Geniz Etinde Ameliyat Durumu

Aslında sağlıklı ve çalışan dokunun alınmasının doğru olmadığı bilinse de bademcikler sürekli büyük problemler çıkarıyorsa ve gereksiz antibiyotik kullanım sonucu, soruna kalıcı çözüm getiremediği gibi üstüne üstlük bakteri direncinin artmasına dahi sebep oluyorsa bademciklerin alınması düşünülebilir. Zaten erişkinlerde sadece enfeksiyon sebepli bademcik operasyon oranının epey düşük olduğunu istatistikler bizlere göstermektedir. Bunun yanında, bademcik iltihabı erişkinlerde 2 yılda bir tekrarlıyorsa habis huylu tümör şüphesi varsa solunumu ve yutmayı engelleyecek şekilde büyüme varsa tekrarlayan iltihaplar yüksek ateşle kalp romatizmasına yol açıyorsa tüberküloz, difteri gibi farklı hastalıklar varsa sürekli apse oluşuyorsa yemek artıkları bademcik üzerindeki çukurcuklara dolup fena koku yapıyorsa tıkanık burun sürekli sinüzite yol açıyorsa uykuda nefes alma sıkıntısı, horlama problemi varsa ve özellikle hastada kalp kapakçığı iltihabı veya böbrek iltihabı da varsa bademciklerin alınması büyük olasılıkla gerekmektedir diyebiliriz. Aynı şekilde geniz eti büyümesiyle burun yolunun tıkalı oluşundan sürekli ağızdan nefes alma, buna bağlı diş çürükleri ve yüzde öne doğru uzama, bazen horlama bazen de uykuda nefesin durması, konuşma bozuklukları,  orta kulakta iltihaplanma ve sıvı birikmesi, kalbi etkileyecek derecede ateşlenme ve kişi erişkin olduğu halde büyümenin devam etmesi durumlarında, hekimlerin genel tavsiyesi olarak geniz etinin alınması daha isabetli olacaktır diyebiliriz. Bu iki operasyonda da erişkinler için bir yaş sınırlaması yoksa da anestezi ile uyumsuz hastalıklara sahip olanlara haliyle uygulanamamaktadır. Duruma göre şayet iltihap yoksa bademciğin hepsini almak yerine küçültme operasyonu da yapılabilmektedir. Böylece kalan kısım görevini yaparken ağız kısmı da rahat kapandığı için olası enfeksiyonların da önüne geçilmiş olunacaktır. Ameliyat erişkinlerde narkoz yoluyla veya lokal anestezi ile yapılmaktadır. Operasyon takriben 15 dakika sürmektedir. Bademcik veya geniz eti ameliyatlarında ağız, özel bir aletle açılır ve alınacak parçalar çevredeki dokulardan sıyrılarak bağlantı yerlerinden makas veya bistüri ile çıkarılıp alınır. Elektrokoter, radyofrekans gibi dokuyu elektrikle yakma yöntemleri ve lazerle kesim yöntemi de mevcuttur. Avantajlarına göre bu yöntemlere hekimler karar vermektedirler.

Bademcik ve Geniz Etinde Ameliyat Sonrası

Operasyonun akabinde ilk 24 saat kanama kontrolü yapılarak kanın içeri kaçması engellenir. Narkozun ve verilen ilaçların etkisiyle refleks kaybı yaşanacağından ve uykulu bir halde olunacağından taburcu olur olmaz araç kullanmak, ağır ve tehlikeli işlerde çalışmak yerine 48 saat dinlenmek, istirahat etmek gerekecektir. Yapılan gözlemlere göre, operasyon sonrası erişkinlerin iyileşme süresinin çocuklara göre daha geç ve daha ağrılı olduğu bilinmektedir. Boğaz ağrısı, yutma güçlüğü, burundan konuşma, huzursuzluk, uykulu hal, ses değişikliği, tat almada kayıp ve çene ağrısı gibi komplikasyonlar olasıdır. Bu ağrılı süreç 10 gün kadar sürmektedir. Bu süre zarfında da yine ağır işlerden, sportif faaliyetlerden uzak durulurken kuvvet verici gıdalar alınmalı, koyu kahve, alkol ve gazlı içeceklerden uzak durulmalıdır. Ayrıca ılık su ile banyo yapılmalı, ilaçlar düzenli kullanılmalı ve 1,5 ay boyunca herhangi bir aşı uygulaması yapılmamalıdır. Şunu da belirtmek gerekir ki erişkinler kalan hayatlarında sigara içmeyi düşünüyorlarsa boğazda yanma ve batma hissi oluşturan kronik faranjite yakalanma riskleri de epey artacaktır. Bu yüzden sağlıkları için sigaradan uzak durmaları gerekecektir.