Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Gırtlakta (Larenks) Kitleler ve Tedavi Yöntemleri

Larenks adı verilen gırtlak üç bölümden oluşmaktadır: Ses tellerinin bulunduğu orta kısım olan glottis, ses tellerinin üzerinde kalan supraglottik bölüm ve glottis’in altında kalan subglottik bölüm. Subglottik bölüm soluk borusu olarak akciğerlere doğru devam eder. Ve Larenks kitleleri çoğunlukla ses tellerinin olduğu glottis ve supraglottik larenksten kaynaklanır. Hastaların yaklaşık %90’ı sigara içenlerden oluşmaktadır. Tütün ve aşırı alkol tüketimi yapanlar ve 60 yaş üzeri bireyler bu konuda en büyük risk faktörleridir.

Larenks Kitlelerin Belirtileri nelerdir?

Hastalığın en sık görülen belirtisi ses kısıklığıdır. İki haftadan uzun süren ses kısıklıklarında mutlaka bir doktora başvurmalısınız. Ayrıca yutma güçlüğü, kulak ağrısı gibi belirgin lezyonlar veya kilo kaybı da önemli belirtilerdir. Ses kısıklığı, yutkunma ve solunum belirtileri erken dönemde görülmeye başladığı için ses tellerini tutan tümörlere erken dönemde tanı koyulabilmektedir. Ancak supraglottik ve subglottik tümörlere tanı konulabildiğinde genellikle tümör büyümüş ve ilerlemiştir.

Nasıl Tedavi Edilir?

Tümörün büyüklüğüne ve nerede yerleşmiş olduğuna göre tedavide sadece cerrahi yöntemler ve bunun yanı sıra ışın tedavisi ve kemoterapi uygulanmaktadır. Erken teşhis edilen bazı larenks kanserlerinde, kanserli doku lazer ışını ile kesilerek çıkartılabilmektedir. Cerrahi ile tümörün yayılımına bağlı olarak tek bir ses teli, larenksin bir bölümü ya da larenksin tümünün alınması gerekebilmektedir. Bu ameliyatlarda boynun ön kısmında nefes borusuna giden bir delik açılır ve hastanın buradan nefes alması sağlanır.

Ve tabii ki tümörün büyüklüğüne, yerleştiği bölgeye veya cerrahi müdahaleye bağlı olarak hastalarda ses kaybı ve yutma zorluğu görülebilir. Tüm bu durumlar kanser tedavisi sonrasında özel rehabilitasyonla tedavi edilebilmektedir. Total larenjektomi yapılma zorunluluğu durumlarında bile hastalar aldıkları özel eğitim ile soluk borusunu, akciğerlerini veya yemek borusunu kullanarak konuşmayı öğrenebilmektedirler. Boyuna takılan özel cihazlar bu süreçte hastalara yardımcı olacaktır.

Korunmak Mümkün Mü?

Başta tütün kullanımı olmak üzere kanser için yüksek risk taşıyan zararlı alışkanlıklardan kaçınmak en önemli korunma yöntemleridir. Bunun yanı sıra sağlıklı beslenme ve spor ile birlikte kanser riskini azaltabilirsiniz.