Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Horlama Cerrahisi / Yumuşak Damak Ameliyatları

Uyudunuz esnada eşinizi ya da ailenizi rahatsız etmeye başladıysanız ve sürekli olarak bu konuda etrafınızda ki insanlardan şikâyetler alıyorsanız eğer bir uzmana başvurarak horlama cerrahisi hakkında bilgi almanız gerekmektedir.

  Horlama Nedenleri,

Horlama, solunan havanın akışını daraltan ya da engelleyen nedenler sebebi ile meydana gelmektedir. Fizyolojik sebeplere bağlı olarak görülen horlamanın en tipik örneği ise yoğun fiziksel aktivitenin ardından görülmekte olan horlamadır. Ayrıca yumuşak damak gırtlak ve boyun anomalileri sonucu, solunum yolu yapılarının aşırı sinir gevşekliğine bağlı olarak, ilaç kullanımı nedeniyle, santral sinir sistemi kaynaklı olarak, obezite nedeniyle dil kökü ile boyunda yağlanma sebebiyle ve kronik üst solunum yolu enfeksiyonları nedeni ile horlama oluşabilmektedir. Tüm bunların yanı sıra mesleksel etkenler, beslenme bozuklukları, birtakım alerjenler, aşırı alkol ve sigara kullanımı, ağır fiziksel aktiviteler, ilaç kullanımı ve madde bağımlılığı gibi durumlar da horlamayı arttıran etkenler arasında bulunmaktadır.

Horlama İle Yaş İlişkisi,

Ciltte olduğu gibi yaşın ilerlemesi ile solunum yolu organlarında da gevşemeler ile sarkmalar meydana gelebilmekte ve bu durum genellikle yumuşak damak ve burunda daha belirgin olmaktadır. Aynı zamanda yaşın ilerlemesi ile birlikte sinir sisteminin solunum ile ilgili refleksel cevapları azalmakta ve yine yaşın ilerlemesi ile kilo sorunları ile bazı sistemik hastalıkların da artış göstermesine bağlı olarak yaşı ilerleyen kişilerde horlama sıklığını arttırmaktadır.

  Horlama Kesici Cihazlar,

Horlama cerrahisi yerine tercih edilebilen horlama kesici cihazlar kullanılarak, horlamayı azaltabilirler ama bu cihazların sürekli kullanımı çok pratik değildir. Aynı zamanda bu horlama kesici cihazlar, her hastada patolojiler aynı olmadığı için her hastaya da fayda vermemektedir. Bu nedenle horlama tedavisinde horlamaya sebep olan patolojiye yönelik tedavi daha önemli olduğu kadar daha etkilidir.

  Horlama Cerrahisi Operasyonları,

Basit horlama adı verilen horlamada sebebe yönelik cerrahi ile kişi rahatlatılabilmektedir. Bu cerrahi türleri arasında ise, nazal valf cerrahisi, septoplasti, konka cerrahileri ile yumuşak damak ameliyatları yer almakta ve çocuklarda ise bademcik ve geniz eti ameliyatı sayılabilmektedir.