Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

İşitme Kayıpları

Genel olarak hiçbirimiz bir sorun yaşamadan işitme testinden geçmiyoruz. Fakat son zamanlarda işitme testi yeni doğan bebeklere uygulanmaktadır. İşitme testinin yapılması önemlidir. Çünkü eğer bir işitme sorunu varsa bunun en erken zamanda teşhis edilmesi çok iyi olacaktır. Çünkü bu sayede problem daha erken şekilde çözülür. İşitme testleri sayesinde işitme kaybının olup olmadığı ölçülebilir. Yapılan bu işitme testleri ilerisi içinde oluşacak sorunların önüne geçer. Testler iki kulak içinde yapılabilir. İşitme kayıpları çok hafif derecede işitme kaybı, hafif derecede işitme kaybı, orta derecede işitme kaybı, ileri derecede işitme kaybı ve çok ileri derecede işitme kaybı olarak kendi içerisinde ayrılır. Bu dereceler çocuklar için geçerli değildir. Daha doğrusu yetişkin insanlarda olan derecelerle çocuklar arasında olan dereceler aynı değildir.

İşitme Kaybı Çeşitleri Nedir

İlk olarak İletişim Tipi İşitme Kaybı, tedavisi mümkündür.Tedavi yanıt vermezse işitme cihazlarının kullanılması gerekir. Sesleri çok iyi duymazlar. Diğer bir çeşiti olan Sinirsel İşitme iç kulakta meydana gelir. Bunun tedavisi çok mümkün değildir. Bu hastalığı olan insanlar algılamada sorunlar yaşayabilir. Konuşulanları anlamak için dudak okumayı tercih ederler. Fonksiyonel İşitme Kaybı bu hastalarda işitme cihazı ile çözülebilmektedir. Merkezi İşitme Kaybı işitme merkezi zedelendiğinde ortaya çıkar. Bu işitme kaybının da tedavisi çok mümkün değildir. Fakat işitme cihazı kullanılarak bu sorun azaltılabilir.

İşitme Kaybının Bazı Belirtileri Vardır

Etraftaki sesleri anlamakta zorluk çekilir. Karşıdaki insanı anlamakta ve duymakta zorluk çekip daha yüksek sesle konuşması istenir. Kalabalık ve çok gürültülü yerlerde bulunmaktan kaçınılır. Çok fazla anlaşılmadığı için insanlardan kaçılır. İşitme kaybı çok küçük yaşlarda anlaşılmadıysa ileri zamanlarda konuşma durumunu ciddi derecede kötü olarak etkiler. Sadece konuşmada değil öğrenme problemleri de yaşanır. Bunlardan dolayı ise zayıf bir kişilik ortaya çıkacaktır. Yetişkinlerde ise işitme azlığı yine aynı şekilde bazı kötü durumlara yol açar. Yetişkinlerde meydana gelen işitme sorunu kendini ifade edememe gibi sorunları da ortaya çıkaracaktır. Bundan dolayı ise kişinin kendi kabuğuna çekilmesi söz konusu olacaktır.