Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Let – Down / Push Down Burun Estetiği

Push – down tekniği 1970’lerde kullanılmış bir teknik iken modifiye edilerek günümüzde Let – Down tekniği olarak anılmaktadır. Let – Down tekniği yeni yeni yaygınlaşan ve kullanılan bir tekniktir. Günümüzde gittikçe daha çok yaygınlaşan  bu yöntem ile burun sırtından kemik veya kıkırdak çıkarmadan burun kemeri küçültülmekte ve burun istenilen şekle getirilmektedir. En büyük avantajı ise burun sırtının doğal yapısının korunmasıdır. Böylelikle hasta hem doğallığını korumakta hem de estetik bir görünüme kavuşmaktadır.

Normal Kapalı Rinoplasti Nasıl Yapılmaktadır?

Normal kapalı rinoplasti ameliyatlarında kemik veya kıkırdak kemer dışarı alınarak burundaki kemer görüntüsü giderilmektedir. Fakat kıkırdak veya kemik kemer çıkartıldığı zaman burun sırtının anatomik yapısı bozulmaktadır. Bu nedenle bu yöntem ile burun sırtındaki kıkırdak veya kemik kemer dışarı alınmamakta bu kemerin altındaki fazlalık kıkırdak veya kemikler çıkartılmaktadır. Yani kemerin yok edilmesi yalnızca fazlalık kıkırdak ve kemiklerin çıkartılmasıyla sağlanmaktadır. .

Letdown rinoplasti

Kadın ve erkeklerde en yaygın rinoplasti nedeni kemerli burundur. Özellikle hafif kemerli kişilerde burun sırtı kemiklerini koruyarak kemik şekillendirme yapılması letdown rinoplasti operasyonu ile mümkündür. Normal burun ameliyatları ile arasındaki fark ise burun kemiklerinin şekillendirilmesiyle ilgilidir. Normal burun ameliyatında istenmeyen kemerli kısım ve fazlalık en üst kısımdan çıkarılmakta iken Letdown rinoplastide ve pushdown rinoplastide ise bu fazlalık alttan çıkartılmaktadır. Bu şekilde kemerli burun bilinçli olarak düzeltilir. Letdown burun estetiğinin en büyük avantajı kendi doğal burun çatınızın bozulmadan kalması ve bu doğal çatı üzerine burun şekillendirilmesine imkan vermesidir. Böylece doğal kaş-burun estetik hattınız korunabilmekte ve ameliyat sonrasında doğal burun sırtı aynı kalmaktadır. Normal burun ameliyatlarında ise doğal çatı kemerli kısmın üstten çıkartılması nedeniyle bozulmakta ve cerrah tarafından yeniden oluşturulmaktadır.

Let – down rinoplasti özellikle hafif kemerli burunun düzeltilmesinde burnun hatlarını, çatısını ve burnun doğal yapısını koruyarak düzeltmeye izin vermektedir. Günümüzde hafif kemerli burunda doğal çözüm için letdown yada pushdown rinoplasti yaygın bir şekilde tercih edilmektedir.