Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Nazal Polipozis ve Ameliyat

Burun ve sinüs mukozasından kaynaklanan soluk pembe renkli, tüm burun ve sinüs boşluklarını doldurabilen, kötü huylu olmayan oluşumlar olan nazal polipozisler toplumda yetişkin bireylerin yaklaşık %1-4 ünde, çocuklarınsa %0.01 inde görülmektedir.

Sinüs ağızlarını tıkamadıkça ve büyük boyutlara ulaşmadıkça genellikle çok belirti vermeyen nazal polipler sinüs ağızlarını tıkamaya başladıkları andan itibaren sorun yaratmaya başlarlar. Çünkü bu durumda bu boşluklarda oluşan mukus sirküle olamaz ve koyulaşarak sinüs içerisinde enfeksiyon ve hatta kist oluşumuna neden olabilir. Ayrıca ileri boyuttaki polipozisler burun boşluğunu tam olarak dolduracağı için başka rahatsızlıklara da neden olacaktır. Bunların başında burun tıkanıklığı, koku almada bozukluk, ağızdan nefes almaya bağlı horlama, ağız kuruluğu, boğazda yanma ve geniz akıntısı gelmektedir.

Nazal Polipozislerin Oluşumunda Rol Oynayan Faktörler Nelerdir?

Nazal polipozislerin nasıl oluştuğu konusu ya da oluşmasında hangi mekanizmaların neden olduğu konusu henüz tam olarak bilinememektedir. Ancak bilim insanları tarafından hala araştırılmakta olan poliplerin oluşumu konusunda alerji, astım, genetik yatkınlık, kronik rinosinüzit ve genetik yatkınlık gibi faktörlerin önemli rol oynadığı bilinmektedir.

Nazal Polipozislerin Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Medikal veya cerrahi yöntemlerle tedavi edilebilen nazal polipozisler konusunda hangi yöntemin seçileceği konusu; poliplerin yaygınlığı, hastanın şikayetleri ve beklentileri, alerjisinin olup olmaması, klinik bulgular ve görüntüleme yöntemlerine göre belirlenmektedir.

Polipler eğer çok küçükse medikal yöntemlerle tedavi edilerek küçülmektedir. Ve bu sayede burun tıkanıklığında düzelme, koku almada artış, nazal akıntıda azalma gibi yaşam kalitesini artıran bir iyileşme hali sağlamaktadırlar.

Nazal polipler ortaya çıktıklarında mutlaka Kulak Burun Boğaz Hastalıkları uzmanına başvurmak gerekir. Doktor öncelikle normal yolla ve “endoskopi” yöntemi ile muayene yapar. Gerekli görüldüğü takdirde bazı testler yaptırılabilir, film çektirilebilir, ya da bilgisayarlı tomografi istenebilir. Eğer polipler büyümüşse mutlaka ameliyat kararı alınır.

Polip ameliyatları günümüzde burun içerisinden endoskopik olarak yapılabilmektedir. Endoskopik yöntemde burun içinden girilir ve burun içi ile sinüslerdeki polipler ve hasarlı dokular temizlenir. Burun dışarısından hiçbir kesi yapılmadığı için dikiş, dikiş izi ve gözle görülür bir yara da olmamaktadır.