Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Revizyon Burun Ameliyatı

Estetik burun ameliyatlarının yaklaşık % 7 ila 10’u oranında istenmeyen bazı sonuçlar ortaya çıkabilmektedir. Bu operasyonların ardından ise ikinci bir revizyon ameliyatı kaçınılmaz hale gelmektedir. Revizyon ameliyatlarında hem şekil bozuklukları hem de burundaki estetik ve fonksiyonel sorunlar düzeltilmektedir. Fakat bir revizyon ameliyatı için ilk ameliyattan mutlaka en az 9 ay geçmesi gerekmektedir. Hatta ideal olanı 1 yıl geçmesidir.

Nefes alıp vermeyle ilgili problemler ya da görsel estetik nedeniyle günümüzde birçok insan burun ameliyatı olmak için plastik cerrahlara başvurmaktadır. Fakat bazen estetik burun ameliyatlarında, daha güzel ve istenilen bir burun şekli oluşturmak için yapılan işlemler sonrasında, bazı önemli anatomik bölgelerin deforme edildiği görülmektedir. Örneğin klasik estetik burun ameliyatlarında, kemik çatı daraltılır, kıkırdak çatı küçültülür ve burun ucu inceltilir. Bu cerrahi işlemler yapılırken, bazı bölgelere dikkat edilmediği takdirde ameliyat sonrasında hem istenmeyen şekil bozuklukları yani deformasyonlar, hem de zor nefes alma problemi ortaya çıkmaktadır.

Revizyon Burun Ameliyatı Hangi Hallerde Gerekir?

  • Derin nefes alındığında burun valfinin kapanması veya içeri yeteri kadar hava girmediği durumlarda
  • Burun için yapılan ilk ameliyatta burun sırtındaki kemerin yeteri kadar alınamaması sonucunda ortaya çıkan estetik bozukluk durumunda
  • İlk operasyonda burun ucundaki düşüklüğün giderilememesi durumunda
  • Burun ucunun çok kaldırılması durumunda
  • Burun ile yüz boyutu arasında orantısızlık olması durumunda
  • İlk ameliyatta yüz analizinin doğru yapılmaması ve orantısız bir sonuçla karşılaşıldığında bir revizyon burun ameliyatına yeniden başvurulmaktadır.

Revizyon Burun Ameliyatında Yaşanan Zorluklar

Ancak hasta açısından revizyon burun ameliyatının bazı zorlukları olabilecektir. Bunun genel olarak üç nedeni vardır. Bunlar; teknik zorluk, psikolojik zorluk ve iyileşme zorluklarıdır. İlk ameliyatlarda anatomik yapısal bütünlük bozulmuş ise operasyon saatler alır ve cerrah açısından da zorlu bir operasyondur. Ayrıca bu ameliyatlara başvurmak zorunda kalan hastalar daha önce bir veya daha fazla kere hüsrana uğramış, psikolojileri yıpranmış, stresli kişilerdir. Ameliyattan önce mutlaka bu güven probleminin aşılması gerekmektedir. Revizyon burun estetiği ameliyatları ne kadar iyi yapılırsa yapılsın daha önceki ameliyat veya ameliyatlar sonucunda oluşan komplikasyonlar nedeniyle iyileşme süreci daha zor olabilecektir.