Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Septoplasti / Septum Deviasyon Ameliyatları

Septoplasti / Septum Deviasyon Ameliyatları

Erişkin kişilerin ortalama üçte birinde kronik burun tıkanıklığı görülmekte olduğu gibi toplumda en sık görülen şikayetlerden biri de yine burun tıkanıklığıdır. Her iki burun deliğini birbirinden ayıran ortada ki kısma nazal septum adı verilmektedir. Nazal septum, önde kıkırdak olmak üzere burnun gerisinde ince bir kemik yapıdan oluşmaktadır.

 Septum Deviasyon Tedavisi Nasıl Yapılır?

Septoplasti, deviasyon ameliyatlarına verilen isimdir. Septum deviasyonlarının tedavisi olan septoplasti ameliyatı, lokal anestezi ya da sedasyon gibi tam uyutulmadan yapılabildiği gibi genel anestezi altında da yapılabilmektedir.

  Septoplasti Ameliyatı Hangi Yaşlarda Yapılmalıdır?

Kemik gelişiminin büyük oranda tamamlandığı kızlarda 16 ile 17 yaş aralığında ve erkeklerde ise 17 ile 18 yaşından sonra septoplasti ameliyatı yapılabilmektedir. Septum deviasyonu için yapılacak ameliyata engel olabilecek bir durum olmaması halinde herhangi bir üst yaş sınırı bulunmamaktadır. Çocuklarda ise bazı istisnai durumlar da septoplasti ameliyatı yapılabilmektedir.

  Septum Deviasyonu Teşhisi Nasıl Konmaktadır?

Öncelikle burun spekulumu adı verilen bir alet ile burun kanatları bir miktar açılarak burun septumu muayene edilmektedir. Ayrıca, septumun arka kısmı, sinüs kanallarının burun içerisine açıldığı yerler ile burun etlerinin görülmesi için endoskopik muayene yapılmaktadır. Gerçekleştirilen her iki muayene türü de acısızdır ve son derece kısa sürmektedir.

  Septum Deviasyonu Ne Gibi Şikayetlere Neden Olmaktadır?

Septum deviasyonu, burun tıkanıklığı, horlama ve ağzı açık uyuma gibi şikayetlere neden olmasının yanı sıra çoğunlukla deviasyon bulunan tarafta sabit bir tıkanıklık ile diğer tarafta ise burun etinin zaman zaman şişmesine bağlı olarak değişken tıkanıklık gözlenmektedir. Sık tekrarlayan üst solunum yolu enfeksiyonları ise belirgin deviasyonu olan kişilerde görülmekte ve iyileşmeleri de çoğunlukla daha uzun sürmektedir. Çıkıntı şeklinde deviasyonu olanlarda ise tekrarlayan burun kanaması görülmektedir. Ayrıca koku alma güçlüğü de yine deviasyonun belirtileri arasında yer almaktadır. Deviasyon aynı zamanda yüz bölgesinde çok şiddetli olmayan ancak rahatsız edici bir ağrıya neden olabileceği gibi geniz akıntısına da sebep olmaktadır. Doğrudan karaciğer ya da kalp hastalığına neden olmayan deviasyon, ancak var olan bir hastalığı arttırabilmektedir.