Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Septum Deviasyonları

Eski ismiyle deviasyon olarak bilinir. Burunda bulunan ortadaki duvarın orta kısımdan kayması durumunda burunda tıkanıklık oluşur. Aynı zamanda burun kemiği olarak da biliniyor. Burunun iç kısımı ortadan ikiye ayrılmış durumdadır. Duvarın ismi Septum Nasele’dir. Burun içinin eni ve uzunluğu eşit olduğu veya birbirlerine yakın olduğu zaman sağlıklıdır. Burun sağlıklı ise ön kısmında bulunan giriş deliğinde darlığın arkasından genişleme olur. Bu geniş olan alanda havayı ısıtır ve yönlendirir. Bu sayede boğazın üst kısmına geçilmiş olur. Arkada bulunan boğaz öndeki giriş deliği gibi dardır. Giriş ve çıkışta hava alınırken sorun yaşanıyorsa bunun nedeni burun içerisinde bulunan orta duvarın yaptığı çıkıntıdır. Septum Deviasyonları oldukça yaygın olarak görülür. Genel anestezi yada lokal anestezi uygulanır. Nefes almada  ciddi sıkıntılara yol açtığından dolayı küçük bir ameliyat ile bu sorundan kurtulma imkanı mevcuttur. Operasyon sonrasında buruna tampon konulur. Bu hastayı rahatsız etse de yapılması gereken bir işlemdir.

Devisasyon Neden Olur ve Kimlerde Görülür?

Burun ve burnun içi ilk olarak anne karnında gelişmeye başlar. Bu gelişim ergenlik çağına kadar devam eder. Bu süreden sonra ise burun büyümeye devam etmez aynı şekilde kalır. Bu büyüme esnasında genlerden dolayı  burun eğri olarak büyümüş olabilir. Yada buruna alınan darbeler olduysa burnun yamulmasına sebep olmuş olabilir. Bu sebeplerden dolayı burnun içerisinde bulunan duvarda eğrileşmiş olur. Herkeste görülebilecek bir rahatsızlıktır. Septum Deviasyon çok ciddi bir rahatsızlık olmamakla beraber hemen tedavi olunabilir.

Hangi Yaşlarda Daha Sık Görülür Ve Belirtileri Nelerdir?

Bazen doğumda meydana gelir bazen ise büyürken meydana gelebilecek bir durumdur. Bundan dolayı çok geç farkedilir veya farkedilmeme gibi durumu söz konusudur. Erişkin insanlarda sağlık durumu kontrollerinde ortaya çıkar. O zamanda kişi için önemini algılamak biraz zor olabiliyor. Deviasyonunun bazı belirtileri vardır. Bunlardan bir tanesi burun tıkanıklığıdır. Burunda akıntı meydana gelebilir. Burun içerisinde kanamalar meydana gelebilir. Geniz akıntısı ve başta ağrılar oluşabilir. Bebek veya daha küçük çocuklarda ise uykuda daha sesli bir solunum meydana gelir.