Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Ses Teli Polip ve Nodülleri

Ses teli polipi, ses kısıklığına neden olan tek taraflı ses teli şişlikleri yani saplı veya geniş tabanlı et parçasıdır. Erkeklerde kadınlara oranla daha fazla görülmektedir. Polipler, sigara kullanımı, sesin yoğun kullanımı, soğuk algınlığı, sesteki yıpranma gibi nedenlerden dolayı ortaya çıkmaktadır. Nodüller ses telinin hep sabit bir yerinde görülmektedir. Fakat polipler, ses tellerinin herhangi bir yerinde, tek veya çift taraflı olarak görülebilmektedir. Polip, nodülden daha büyüktür ve bir tane olabileceği gibi, çok sayıda da olabilir.

Genelde, poliplerin boyutlarında küçülme ya da büyüme görülmez ve kötü huylu hale gelmezler. Fakat bu hastalıkta, ilaç tedavisi başarılı olmaz. Kendiliğinden iyileşme nadir görüldüğünden dolayı patlamamaları, üzerinde bulundukları ses teline hasar vermemeleri için cerrahi yöntemle alınmaları gerekmektedir.

Ses Teli Polip Ve Nodülleri Nasıl Tedavi Edilir?

Polip tedavisinde cerrahi müdahale şarttır. Ancak bu çok basit bir müdahaledir. Ameliyat için hastaneye yatmak gerekmemektedir. Hasta aç karnına sabah hastaneye gelir ve genel anestezi ile uyutulur. Hasta sırt üstü yatar ve hastanın ağzından sokulan ve gırtlak muayenesini sağlayan bir alet ile muayene sırasında dahi söz konusu polipler alınabilir. Ameliyat yaklaşık 1 saat sürer. Operasyonun ardından 2 saat sonra hasta yürüyerek evine gidebilir. Eve gittiğinde her şeyi yemek içmek serbesttir ancak hastanın 7 gün boyunca konuşmaması hatta fısıldamaması gerekmektedir. 7 gün boyunca yazılı iletişim kurmalıdır. Bunun ardından yine mutlaka ses terapisi yöntemini izlemelidir. Bu terapilerin amacı yalnızca cerrahinin etkilerinin sağlıklı olarak atlatılabilmesi değildir. Bunun yanı sıra iyileşmenin tamamlanması ve yanlış konuşma alışkanlıklarının değiştirilmesiyle bir daha aynı hasarın oluşma riskinin önüne geçilmesi de amaçlanmaktadır. Ameliyat sonrası 1 gün boğaz ağrısı olması normaldir. Ayrıca bazen birkaç hafta süren dilde uyuşma ve tat alamama da oluşabilir; ancak mutlaka kendiliğinden düzelecektir.

Ses Teli Polip ve Nodüllerin En Sık Görüldüğü Risk Grupları Kimlerdir?

Sigara içen kişilerin ses tellerinde polip görülme olasılığı içmeyenlere oranla daha yüksektir. Gün boyu konuşmak zorunda olan kişiler; yani öğretmenler, satış temsilcileri, çağrı merkezi çalışanları, ses sanatçıları, aktörler ve politikacılarda sıklıkla rastlanmaktadır.