Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Vertigo ( Periferik Tip)

Dönme anlamına gelir. Vertigo hastalığı baş dönme belirtilerini gösterir. Hastalık olarak görülmez genel olarak bir şikayettir. Vertigo bir hastalık değil bir hastalık belirtisi olarak görüldüğünden dolayı tedavisinin yapılması gerekir. Kulak çınlaması  bulantı ve kusma gibi belirtileri olması normaldir. Vertigo ilk olarak küçük bir baş dönmesi olarak başlayıp sonrasında ise kişiyi yataktan kaldıramayacak duruma kadar getirebilir. Vertigo rahatsızlığınızın olup olmadığınızı kendinizde anlayabilirsiniz. Ayağa kalkıp kendi etrafınızda 3 dakika kadar döndükten sonra öne doğru eğilerek kafanızla yuvarlak daireler çizin. Hemen sonrasında sizin etrafınızdaki her şey dönmeye başlıyorsa ve kendinizi kötü hissediyorsanız sizde de vertigo bulunuyor demektir. Vertigonun anlaşılması için muayene edilir. İlk olarak sorunun nereden kaynaklandığı bulunmaya çalışılır. Kulakta veya beyinde olup olmadığı yönünde tetkikler yapılır. Aynı zamanda tomografi çekilmesi de doğru olacaktır.

Vertigo Tedavisinde Neler Yapılmalıdır

Tedavi için en önemli husus neyden kaynaklı olduğunun bulunmasıdır. Vertigonun tedavi edilmesi dört aşamada gerçekleşir. İlk olarak vertigoyu tetikleyen her neyse (alkol, stres vs) gibi faktörlerden uzaklaşmaktır. İkincisi vertigonun en çok hangi pozisyonda gerçekleştiğini anlayıp o pozisyonu tekrarlamamak gerekir. Üçüncüsü ilaç tedavisi uygulanır. Düzenli olarak ilaç kullanılmalıdır ve denge egzersizleri yapılmalıdır. Sonuncusu ise orta kulakta veya beyinde saptanan lezyona uygun olarak cerrahi tedavinin yapılmasıdır.

Vertigo Tedavisinden Sonra Neler Yapılmalıdır

Vertigo tedavisinden sonra asla strese girilmemelidir. Sağlıklı beslenilme organik ürünler tüketilmelidir. Protein tüketilmesi gerekecektir. D vitamini almak önemlidir. Bu nedenden dolayı güneşlenmek kişiye iyi gelecektir. Sağlıklı bir birey olmak için D vitamini oldukça önemlidir. Çok fazla tuz tüketilmemesi gerekir. Tuz kulağın içerisindeki sıvının artışına neden olabiliyor. Bu da vertigoyu tetikler. Vücut içerisinde bulunan su ve tuz dengesini korumak için bol su tüketilmesi gerekir. Çay ve kahve gibi içecekleri tüketilmekten kaçınılması gerekir. Çok fazla ani hareketler yapılmamalıdır. Çok hızlı şekilde baş çevrilmemelidir. Lunaparktaki oyuncaklara binilmemesi gerekir. Buda baş dönmesine sebebiyet verebilir. En önemlilerinden hızlı araba kullanılmaması gerekir. Çok ayakta durulmaması gerekir. Yürürken sendelemeler meydana gelebilir.